Dokument planistyczny stanowi podstawę podejmowania decyzji biznesowych. Jest on niezbędny zarówno w przypadkach przedsięwzięć biznesowych o charakterze projektowym (a więc takich, które w założonym okresie mają swój koniec), jak też takich, których funkcjonowanie wykracza poza horyzont planowania.
Biznesplan powstaje zazwyczaj po to, aby spełnić poniższe cele.
Typowym problemem w procesie planowania jest konieczność pogodzenia wynikających stąd sprzeczności. Biznesplan na użytek inwestorów zewnętrznych powinien promować przedsięwzięcie - podkreślać jego atrakcyjność i marginalizować aspekty negatywne. Jednocześnie jednak musi zawierać rzetelną analizę ekonomiczno-finansową, biorącą pod uwagę nie tylko scenariusz realistyczny, ale także pesymistyczny.
Jeżeli dokument zrealizuje z sukcesem założone zadania, i na jego podstawie zostaną podjęte decyzje o udostępnieniu wymaganych środków oraz - w konsekwencji - starcie projektu, wtedy będzie dodatkowo pełnił on jeszcze jedną rolę. Stanie się ?mapą? działań prowadzących do osiągnięcia założonego celu biznesowego, a zarazem narzędziem kontroli ich wykonania i skuteczności.
Zakres zawartości oraz poziom szczegółowości opracowania planistycznego muszą być podporządkowane realizacji zamierzonych zadań z powyższej listy, a także temu kto ma być odbiorcą oraz jakie są jego oczekiwania i preferencje. W pewnych przypadkach dokument skupia się na analizie ekonomiczno- finansowej, w innych musi być bardziej zorientowany na prezentację idei przyświecającej przedsięwzięciu. W praktyce wykształciły się dwa standardy ?profesjonalnych? opracowań:
przy czym, ze względu na znaczne podobieństwo treści oraz zbliżone przeznaczenie - granica pomiędzy nimi jest dosyć płynna.
Copyright by Vamil (2008-2012)
Powered by Drupal (platforma zarządzania treścią udostępniona na licencji GPL)