Budowa start-up to etap uruchomienia działalności biznesowej na podstawie założeń zapisanych w biznesplanie. Próbując określić cechy charakterystyczne takich projektów można zauważyć, że pomimo różnic wynikających z branży, skali czy modelu biznesowego przedsięwzięć, ich realizacja składa się często z podobnych działań.
Każde przedsiębiorstwo musi mieć siedzibę, rozumianą jako adres do korespondencji i miejsce przechowywania dokumentów. Jest ona potrzebna także jako:
Tam, gdzie specyfika firmy nie pozwala na skorzystanie z usług wirtualnego biura, pracę w domu lub u klienta, jednym z elementów projektu jest kupno lub wynajęcie lokalu/nieruchomości, a następnie jego zabudowanie lub zaadaptowanie i późniejsze wyposażenie odpowiednio do potrzeb prowadzonej działalności.
Bezpośrednio po rejestracji firmy, zanim jeszcze nastąpi pierwsza sprzedaż, musi powstać biuro dla realizacji podstawowych funkcji administracyjnych:
Zakres i skala jego zadań w okresie wdrożenia różnią się od docelowych. Do momentu uruchomienia pełnej działalności komercyjnej przedsiębiorstwa biuro jest dopiero przedmiotem organizacji i działa na zasadach tymczasowych.
W miarę przebiegu projektu dokonuje się zakupów zaplanowanych w budżecie, często o znacznej wartości. Wybór dostawców unikalnych technologii lub specjalistycznego wyposażenia jest ograniczony i przeważnie odbywa się już na etapie planowania. Z wyjątkiem tych specyficznych sytuacji, większość pozycji zakupowych standardowo wymaga stworzenia listy oferentów, przygotowania i przeprowadzenia przetargów, a następnie zabezpieczenia umowami terminowości i rzetelności wykonania zamówienia. Związany z tym nakład pracy uzależniony jest od wielkości projektu.
Jednym z podstawowych obszarów uruchomienia działalności biznesowej jest ogólnie pojęta technologia. W zależności od projektu jej stopień zaawansowania może być skrajnie różny, jednak w większości przypadków stanowi ona element warunkujący produkcję lub realizację usług, niekiedy także inne sfery działalności przedsiębiorstwa. Wdrożenie obejmuje przeważnie takie elementy jak: przygotowanie pomieszczeń, specjalistyczne wyposażenie, procedury, system informatyczny, specjalistyczne oprogramowanie, przeszkolenie użytkowników, a także kwestie licencji. Z praktyki wynika, że najczęściej przedmiotem wdrożenia technologicznego są rozwiązania powszechne, powielarne i łatwo dostępne na rynku, wymagające niewielkiej adaptacji do założeń danego przedsięwzięcia (np. sklep internetowy, ferma wiatrowa, plantacja wierzby energetycznej, gabinet odnowy biologicznej).
Start działalności komercyjnej przedsiębiorstwa to uruchomienie wszystkich niezbędnych do tego procesów biznesowych np. obsługi klienta, realizacji sprzedaży, windykacji itp., w tym także tych, których przebieg warunkuje zastosowana technologia. W tym celu niezbędne jest opracowanie regulaminów wewnętrznych, schematów przepływu informacji lub wyników pracy, przewidzenie działań w sytuacjach nietypowych itp. W przypadku złożonego przedsiębiorstwa warto także stworzyć mapę procesów, która będzie stanowiła podstawę wdrożenia systemu IT, oraz późniejszej optymalizacji ich przebiegu.
System IT w przedsiębiorstwie pełni rolę ?układu nerwowego? procesów biznesowych. Składa się on z dwóch obszarów: infrastruktury (np. komputerów połączonych w sieć) oraz oprogramowania (systemów operacyjnych, programów biurowych, poczty elektronicznej, oprogramowania do zarządzania rozmaitymi aspektami działania przedsiębiorstwa: np. księgowością, obsługą klienta, rozliczeniami z ZUS itp). Wdrożenie systemu informatycznego to nie tylko instalacja sprzętu i oprogramowania. To także jego konfiguracja odpowiadająca specyfice procesów i przeszkolenie użytkowników, aby potrafili wykorzystać w pełni jego możliwości.
Kolejnym elementem występującym w projektach budowy nowej firmy jest konieczność zbudowania początkowego zespołu pracowników. W odróżnieniu od przedsiębiorstw już istniejących, gdzie nowo zatrudniani wdrażają się poprzez obserwację funkcjonujących procesów, tu muszą oni samodzielnie - często od podstaw - budować praktykę organizacji. Dlatego też charakterystyczne w ramach projektów start-up są: rekrutacja osób o dużym doświadczeniu, kompetencjach i potencjale kreatywności, a potem poddanie ich szkoleniom w zakresie specyficznego produktu, technologii, strategii.
Realizacja sprzedaży wymaga przygotowania produktu w znaczeniu marketingowym. Muszą zatem powstać cenniki, regulaminy, wzory umów, procedury obsługi reklamacji, treść promocyjna, instrukcje obsługi, certyfikaty itp. Powinny także zostać zabezpieczone odpowiednimi umowami: zaopatrzenie niezbędne do realizacji zamówień, gwarancyjny serwis techniczny, ewentualne warunki sprzedaży przez pośredników.
Po stworzeniu produktu konieczne jest także poinformowanie rynku o jego istnieniu. Przeważnie uruchomienie działalności zaczyna się od intensywnych działań promocyjnych, obejmującymi bezpośrednio produkt lub usługę, a także markę przedsiębiorstwa.
Jednym z pierwszych i podstawowych działań w zakresie promocji jest wykonanie strony www zgodnie z zasadą, że jeśli czegoś nie można znaleźć w internecie - zapewne nie istnieje. Dla firm, których działalność nie jest bezpośrednio prowadzona w sieci, może ona mieć charakter informacyjny lub reklamowy, ale w bardziej rozbudowanej postaci pełnić także inne funkcje (np. obsługa klienta, zbieranie informacji o zainteresowanych produktem, itp).
Realizacja wszystkich powyższych punktów ma na celu jedno ? skuteczną sprzedaż. Szczególną uwagę przykłada się zwłaszcza do pierwszych transakcji, które weryfikują poprawność założeń biznesplanu, a także stanowią swoisty test poprawności wdrożenia start-up.
Porównując skrajne przypadki: rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w celu samozatrudnienia oraz zbudowania rafinerii można stwierdzić, że wystąpienie opisanych elementów zależy od wielkości projektu. W ogólnym przypadku wdrożenie działalności biznesowej polega na skoordynowaniu wzajemnie powiązanych podprojektów z różnych dyscyplin i o różnej specyfice (np. budowlanych, marketingowych, technicznych, informatycznych, promocyjnych).
Copyright by Vamil (2008-2012)
Powered by Drupal (platforma zarządzania treścią udostępniona na licencji GPL)