Na model biznesu, czyli określenie sposobu funkcjonowania przedsięwzięcia biznesowego, składa się powiązany ze sobą w spójny sposób zespół elementów, obejmujący co najmniej:
Wymyślając biznes w wielu przypadkach sięga się po gotowe i funkcjonujące na rynku wzorce. Nowo otwierane kwiaciarnie, sklepy osiedlowe, stadniny czy prywatne przedszkola działają na podstawie podobnych zasad co już istniejące. Nawet w takim jednak przypadku mogą się różnić np. lokalizacją czy rodzajem klientów, co sprawia, że pomimo wielu cech wspólnych projektowanie każdego przedsięwzięcia wymaga indywidualnego podejścia.
Jeżeli wizja przedsięwzięcia oparta jest na wykorzystaniu nowatorskiej technologii bądź usługi, unikalnego zasobu (np. dobrze zlokalizowanej nieruchomości czy relacji z partnerami biznesowymi) lub w przypadku działalności o charakterze niszowym - korzystanie z gotowych rozwiązań nie jest możliwe. W takiej sytuacji poszczególne elementy modelu biznesowego trzeba wymyślić od podstaw.
Tworzenie modelu biznesu to łączenie - o ile istnieją - rozwiązań sprawdzonych w praktyce, z elementami nowatorskimi, decydującymi o konkurencyjności i efektywności w specyficznych warunkach rynkowych.
Należy podkreślić, że otoczenie rynkowe podlega ciągłym zmianom, a w ślad za tym także model biznesowy powinien podlegać stałemu procesowi adaptacyjnemu.
Copyright by Vamil (2008-2012)
Powered by Drupal (platforma zarządzania treścią udostępniona na licencji GPL)