Powstanie nowego przedsięwzięcia biznesowego rozpoczyna się od pomysłu. Stąd do wystawienia pierwszej faktury prowadzi najczęściej ścieżka składająca się z etapów planowania, pozyskania finansowania oraz uruchomienia działalności. Czasem właściciel jest w stanie zarówno merytorycznie jak też organizacyjnie zrealizować każdy z nich we własnym zakresie. Często jednak, nawet przy osobistym zaangażowaniu w przebieg prac, przynajmniej część z nich zostaje zlecona wyspecjalizowanym firmom. Istnieje także wiele przedsięwzięć traktowanych wyłącznie jako inwestycja, w których właściciel ogranicza udział jedynie do niezbędnego nadzoru.
Najczęściej przedsięwzięcie biznesowe ma na celu rozwinięcie trwałej działalności gospodarczej, która w założonym okresie wypracuje zysk. Oprócz tego spodziewany jest wzrost jej wartości - kluczowy element z punktu widzenia właścicieli planujących późniejszą sprzedaż. Osiągnięcie celu przebiega z reguły w opisany poniżej sposób.
Pierwszym etapem jest proces stworzenia kompletnego i spójnego modelu biznesu, czyli sposobu w jaki przedsięwzięcie biznesowe będzie docelowo funkcjonować. Wychodząc od postaci finalnej, konieczne jest także określenie zestawu działań koniecznych do jego uruchomienia - przewidzianych do realizacji w ramach projektu. Równolegle planuje się korzyści spodziewane z tak zaprojektowanego przedsięwzięcia, czas w jakim zostaną osiągnięte, a także wielkość i źródło środków oraz zasobów wymaganych w projekcie. Jeśli w procesie planowania potwierdzona zostanie atrakcyjność przedsięwzięcia, końcowy wynik powyższych prac przedstawia się w postaci dokumentu - biznesplanu lub studium wykonalności.
Następny etap wiąże się z częstą sytuacją, w której realizacja projektu wymaga finansowania zewnętrznego. Pojawia się wówczas konieczność rozwiązania dwóch ważnych problemów:
Z uwagi na możliwości wynikające z istnienia różnorodnych instrumentów, form i instytucji finansowych, coraz większym zainteresowaniem cieszą się usługi poszukiwania optymalnego sposobu finansowania przedsięwzięć biznesowych (inżynieria finansowa). Niezbędnym narzędziem na tym etapie jest przygotowany uprzednio dokument planistyczny - biznesplan lub studium wykonalności. Należy jednak podkreślić, że nawet bardzo dobrze wykonane opracowanie nie daje gwarancji uzyskania pożądanych środków.
Po zapewnieniu środków finansowych można rozpocząć prace, w efekcie których model biznesowy zostanie wdrożony. Na tym etapie wykonuje się typowe czynności, związane z powołaniem spółki, rekrutacją i ewentualnym przygotowawczym szkoleniem pracowników, podpisywaniem umów z kontrahentami, zakupem sprzętu i technologii, budową infrastruktury, uruchomieniem procesów biznesowych, ?stworzeniem?, a następnie zakomunikowaniem oferty. Przeważnie, z uwagi na skalę prac oraz ich złożoność, realizuje się je w ramach projektu, wykorzystując do skutecznego zarządzania wdrożeniem oraz bieżącej kontroli budżetu sprawdzone w praktyce metodyki.
Szczególnym przypadkiem jest przedsięwzięcie biznesowe związane z wydarzeniem incydentalnym (np. wydaniem książki, organizacją koncertu lub imprezy sportowej, inwestycji w nieruchomość). Jego realizacja odbywa się także wg. wymienionych powyżej etapów, jednak jest ona prostsza z uwagi na ograniczony zakres planowania oraz skalę i charakter koniecznych prac wdrożeniowych.
Copyright by Vamil (2008-2012)
Powered by Drupal (platforma zarządzania treścią udostępniona na licencji GPL)